Wyżyna Teatralna 2024

Fotografie wykorzystane w artykule wykonali:
Andrzej Jaroszek
Karolina Szwalikowska

XVII edycja „Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów - Wyżyna Teatralna” trwała od 1 do 4 sierpnia 2024 r., w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce. Tegoroczne hasło to "Gorączka", natomiast hymnem festiwalu był utwór "Kill Bill" Darii ze Śląska, która objęła Festiwal patronatem muzycznym.

Wójt Gminy Ruda-Huta Jarosław Walczuk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie Marcin Woszczewski oraz Kazimierz Smal dokonali otwarcia Festiwalu. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowało się 14 grup i monodramistów z całej Polski w tym także jedna grupa ze Słowacji. Spektaklową część otworzyli gospodarze, Teatr OKO zaprezentował spektakl: „Zadra”. Teatr OKO obchodził swoje 18 urodziny i z tej okazji, po inauguracji wszyscy zostali zaproszeni na tort.

Na scenie w Rudce podczas tegorocznej edycji zaprezentowali się:

• Mikołaj Grabowski „Dzienniki” – osobowość festiwalu,
  • Caryl Swift "Matka Mejra i jej dzieci" – Słupsk,
  • DS ČI - PR - CHA "Meno nie jei podstatné" – Kremnica, Słowacja,
  • Marta Łaska "A imię me - Manipulacja" – Lublin,
  • Teatr Fieter "Camus "She, Bye" " – Ozimek,
  • Teatr Krzesiwo "Ścięte żonkile" – Warszawa,
  • Teatr NOTOCO Senior "Fredraszki, to nie wszystko" – Kraśnik,
  • Teatr w Ogrodzie "Kot w butach" – Lublin,
  • Teatr Telimena "Jury Prowincjonalne" – Lesznowola,
  • Adam Sokolnicki "Lament paranoika" – Głębokie,
  • Wyżynowa grupa chwilowa "DUZI I MALI… tak głupio wspaniali!" – Ulan Majorat/Łuków,
  • Karol Bieniek "Tanze" – Kraśnik,
  • MMS Impro "Gorączka" – Ruda-Huta,
  • Teatr OKO "Zadra" – Ruda-Huta.

Wyżyna Teatralna to nie tylko spektakle, przez trzy dni prowadzone były warsztaty, które prowadzili: Caryl Swift - teatr, praca z tekstem, Dominik Bąk - warsztaty teatralne oparte na metodzie improwizacji, Marcin Pławski (Teatr Krzyk) - ruch w teatrze jako przekaźnik emocji, Damian Grzywna - Nie kijem go to… Warsztaty Samoobrony. Ostatniego dnia festiwalu grupy zaprezentowały nowo nabyte umiejętności w krótkich formach scenicznych.

Gospodarze próbowali pobudzić w uczestnikach „Gorączkę”, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Podczas festiwalu CKiR zamieniło się w miasteczko z dzikiego zachodu. „Gorączkę” można rozumieć różnie – niektórym kojarzy się z chorobą, innym z nerwową atmosferą generującą stres, czy z pędem życia wypełnionego pracą i obowiązkami. „Gorączkę” przez którą skupiamy się na czymś, co nie jest ważne i zapominamy czy odkładamy na bok to co najważniejsze. Podczas Festiwalu uczestnicy, szczególnie ci młodsi oddali się gorączce złota i kompletowaniu mapy prowadzącej do skarbu. Jednak nie dało się go odnaleźć bez wsparcia innych osób – i to właśnie to osoby, bez których wsparcia byśmy sobie nie poradzili w codziennym życiu są dla nas tym złotem o którym powinnyśmy myśleć. To zadanie kolejny raz się powiodło,
a hasło „Gorączka” trwało całą Wyżynę.

Na zakończenie Marcin Woszczewski podziękował wszystkim uczestnikom festiwalu a także wolontariuszom, sponsorom, patronom medialnym, współorganizatorom i wszystkim zaangażowanym w jego powstanie. Szczególnie serdeczne podziękowania otrzymał wielki przyjaciel teatru i festiwalu były Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal wraz z małżonką, za osobiste zaangażowanie i serce dla „Wyżyny Teatralnej”. Kolejna, XVIII edycja już za rok w dniach: 31 lipca-3 sierpnia 2025 r.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna - dofinansowany z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 15 → wczoraj: 45 → a dotychczas: 116491