Aktualności
Ogłoszenia

Wyżyna Teatralna 2023

Dnia .

 

 

XVI edycja „Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” trwała od 03 do 06 sierpnia 2023 r., odbywała się w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce i w Hucie Kultury w Rudzie-Hucie.

Tegoroczne hasło brzmiało „Moc/Energia/Zasilanie”, które nawiązuje do przemówienia Wielkiego Elektronika z „Podróży Pana Kleksa”. Hasło wpisuje się w aktualną tendencję, wręcz modę na pełne zaufanie „sztucznej inteligencji”, gdzie naszą kreatywność hamują gotowe rozwiązania zaproponowane przez martwe i pozbawione uczuć urządzenia. Tylko co się stanie w momencie, gdy te maszyny zostaną pozbawione "zasilania". Podczas tegorocznej edycji festiwalu gospodarze spróbowali pobudzić „moc i energię”, której zasilaniem były ludzkie relacje, interakcje, żywy, realny kontakt i wymiana doświadczeń. To zadanie się powidło, a hasłowe „zasilanie” zamieniło się w „spotkanie”.

Tradycyjnie już otwarcia festiwalu dokonali: Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marcin Woszczewski. Gościnnie, do uczestników zwrócił się także Zastępca Dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur Artur Sępoch.

Spektaklową część otworzyli gospodarze, czyli Teatr OKO prezentując spektakle: „Kolory”, oraz „Upiory Tuwima”.

W roku 2023, na scenie w Rudce zaprezentowali się:

Teatr Emanacje i Jolanta Sipowicz w spektaklu „Po drugiej stronie ciszy” z Warszawy, Teatr NOTOCO MONTEKASYNO „Inhibicja kompetycyjna, czyli błędna teoria klucza i zamka” z Kraśnika (spektakl ten był wytypowany przez jury Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Festiwalu Najciekawszych Widowisk”  w Świdniku do udziału w Wyżynie Teatralnej), Teatr Poezji ŁOK - Teatr Straszydełka „WĘDROWANIE…ŚCIEŻKAMI SŁÓW” z Ulana Majorata i Łukowa, Adam Sokolnicki „Moja pandemia…czyli coś się kończy, coś zaczyna” z Głębokiego, Teatr Krzesiwo „Selfie” z Warszawy, Teatr Mały „Czerwony Kapturek – w poszukiwaniu wilka” z Wrocławia, Teatr NOTOCO A2 „Twój Stary” z Kraśnika, Teatr Wojtka Kowalskiego „Hrabalu Ty mój” z Częstochowy, Poławiacze Pereł Improv Teatr „Pokaz improwizacji teatralnej” z Lublina, Grupa MMS IMPRO „Impro na 5”, która obchodziła swoje 5 lecie istnienia. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter z akcentem nawiązującym do historii powstania MMS impro, czyli wspólny pokaz z grupą Poławiacze Pereł Improv Teatr, która zainspirowała lokalnych improwizatorów do zawiązana teatru improwizacji. Oprócz wspomnianych gości, na scenie z MMS impro pojawiły się osoby, które stale z nimi współpracują. W jubileuszowym pokazie udział wzięli: MMS impro, tj. Marcin Woszczewski, Marcin Nawrocki i Szymon Woszczewski oraz gościnnie: Barbara Szarwiło (Teatr Ziemi Chełmskiej i Teatr Lukla), Michał Łysiak (Poławiacze Pereł i Kabaret Świerszczychrząszcz), Marcin Słupczyński, Marcin Wąsowski (Poławiacze Pereł i Kabaret Świerszczychrząszcz). Poza jubileuszowym pokazem w symbolicznej części oficjalnej Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta oraz Jarosław Walczuk, przewodniczący rady powiatu chełmskiego wręczyli grupie okolicznościowe dyplomy i listy gratulacyjne. Następnie wszyscy uczestnicy pokazu zostali zaproszeni na tort.

Wyżyna Teatralna to nie tylko spektakle, przez trzy dni prowadzone były warsztaty, które zakończyły się prezentacjami scenicznymi. Warsztaty prowadzili: Jolanta Sipowicz –„Świadomość głosu poprzez ruch – mówić i śpiewać całym sobą”, Arkadiusz Rataj – „Warsztat realizacji dźwięku”, Ewelina Niewiadowska – „Warsztaty teatralne/pantomima”, Michał Łysiak – „Warsztaty aktorskie/improwizacji teatralnej”, Damian Grzywna – „Przestrzeń uliczna/aktor w nowej roli”. Ostatniego dnia festiwalu grupy zaprezentowały nowo nabyte umiejętności w krótkich formach scenicznych.

Tegoroczna edycja festiwalu wyjątkowo swój finał miała w Hucie Kultury. Tam też uczestnicy festiwalu zostali zaproszeni na pokaz mistrzowski w wykonaniu Daniela Olbrychskiego, który był OSOBOWOŚCIĄ tegorocznej edycji. Mistrz zaprezentował swój „One man show” zawierający ulubione wiersze aktora m.in. Norwida, Mickiewicza, Lechonia, Tuwima okraszone anegdotami z życia.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie festiwalu Wyżyna Teatralna

Na zakończenie tradycyjnie już Marcin Woszczewski podziękował wszystkim uczestnikom festiwalu a także wolontariuszom, sponsorom, patronom medialnym, współorganizatorom i wszystkim zaangażowanym w jego powstanie. Kolejna, XVII edycja już za rok w dniach: 1-4 sierpnia 2024 r.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna - dofinansowany z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

Marcin Woszczewski


Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna dofinansowany jest z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.
---
 

Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego 


 

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin: dzisiaj: 0 → wczoraj: 146 → a dotychczas: 117799

PLG_GSPEECH_SPEECH_BLOCK_TITLE PLG_GSPEECH_SPEECH_POWERED_BY GSpeech